wkłady do drukarki atramentowej

Czy tanie drukowanie może być dobre – czyli słów kilka o tanim drukowaniu

Wielu użytkowników do kwestii zamienników do drukarek podchodzi bardzo sceptycznie, taka postawa jest zrozumiała, ludzie nasłuchają się złych opinii płynących głównie od użytkowników najtańszych i kiepskich jakościowo zamienników, które zostały zakupione od nieznanych sprzedawców, jak również od producentów urządzeń drukujących, którzy niestety mają w tym interes, aby zła prasa dla zamienników była obecna. Czy faktycznie jest się czego bać, czy to tylko jak to mówią strachy na lachy. W niniejszym poradniku rozwiejemy wszelkie wątpliwości, co do tej kwestii.

Zamienniki markowy vs zamiennik refilowany

Na rynku zamienników możemy wyróżnić przede wszystkim dwie grupy zamienników do drukarek, markowe oraz refilowane. Markowe zamienniki są produkowane przez znane w Polsce, takie jak ACTION, do której należy marka Activejet, czy inny producent TelForceOne, którego zamienniki również są polecane przez użytkowników. Markowe zamienniki do drukarek najczęściej posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty, świadczące o ich jakości i bezpieczeństwie dla urządzeń drukujących.

To jest bardzo ważne, aby producent zamienników zadbał o ich należytą produkcję, dlatego też przystosowanie systemów produkcji do międzynarodowych norm ISO jest czymś naturalnym, a wręcz niezbędnym, aby dana marka zamienników mogła się cieszyć uznaniem wśród użytkowników.

Drugą ważną kwestią jest gwarancja, tutaj producenci różnie ustalają czasy gwarancyjne, najczęściej jest to 6 do 12 miesięcy, choć niektórzy producenci oferują 24-miesięczne gwarancje, czy nawet dożywotnie, jak ma to miejsce w przypadku marki WOX. Czołowi producenci współczesnych markowych zamienników są doskonale przekonani o jakości i niezawodności swoich produktów, więc zaoferowanie klientom długich okresów gwarancyjnych nie stanowi dla nich większego wyzwania.

Gwarancja i certyfikaty to główne elementy, na które musimy zwrócić uwagę kupując zamienniki do drukarek. Ważne są jeszcze informacje udostępniane na stronie sprzedawcy. Pamiętajmy, że zwykle kupujemy zamienniki nie bezpośrednio od producenta, tylko od pośrednika-dystrybutora, który w łańcuchu sprzedażowym jest na drugim, czy trzecim miejscu. Tu istotne będzie, czy zamienniki są magazynowane w sposób prawidłowy. Oczywiście każda firma powie, że ich zamienniki są magazynowane w sposób nie budzący wątpliwości, same zamienniki też wyposażone są w elementy, które zapobiegają np. wysychaniu, ale nietrudno sobie wyobrazić sytuację, gdy zamienniki zostały umieszczone w pomieszczeniach od strony południowej, gdzie przez okna dostaje się światło słoneczne i co za tym idzie ciepło. Jednak nie o tym dzisiaj chcemy napisać, o kwestiach przechowywania zamienników opowiemy w innych naszych artykułach.

Przejdźmy zatem do drugiego typu zamienników, mianowicie refilowanych. Produkty tego typu tworzone mogą być praktycznie przez każdego, do ich wytworzenia wykorzystuje się elementy pochodzące z recyklingu – czyli np. pojemniki zużyte wykorzystuje się ponownie, poprzez ich napełnienie – refilowanie, następnie resetuje się chip (o ile tego wymaga) lub zakłada nowy, po tym taki zamiennik trafia ponownie do sprzedaży. Wielu mniej znanych sprzedawców właśnie w ten sposób dostarcza na rynki zamienniki refilowane.

Dla jasności, zamienniki refilowane mogą być również dobrym pomysłem na tanie drukowanie, jednakże jeżeli trafimy na sprzedawcę, który nie ma dużego doświadczenia w ich napełnianiu lub gdy zostaną napełnione niskiej jakości tuszem, to ryzyko zapchania dysz drukarki wzrasta. Decydując się na taki zakup trzeba dokładnie wypytać sprzedawcę, również o ewentualne certyfikaty surowców, które zostały użyte do zrefilowania wkładu.

W kolejnych poradnikach postaramy się omówić dokładnie te kwestie, uwzględniając jeszcze większy podział, albowiem markowe vs refilowane nie są jedynymi grupami, które można wyróżnić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *