siedzi wygodnie w fotelu kierowcy samochodu

Jak prawidłowo ustawić fotel kierowcy

Jazda samochodem, szczególnie na dłuższych trasach, zawsze jest dużą odpowiedzialnością. Kierowca musi zadbać o bezpieczeństwo zarówno własne, jak i wszystkich innych użytkowników drogi. Z tego powodu zawsze należy podejść do tego poważnie i przede wszystkim zapewnić sobie komfortowe warunki w czasie jazdy.

Przygotowanie samochodu przed dłuższą trasą może obejmować szereg różnych czynności. Jeśli chodzi o komfort jazdy, to jedną z najważniejszych spraw jest prawidłowe ustawienie fotela kierowcy oraz wysokości kierownicy. Wielu ludzi zupełnie ignoruje tę kwestię, co jest jednak poważnym błędem. Zmiana ustawienia na lepsze może w ogromnym stopniu zredukować poziom zmęczenia w czasie długiej jazdy.

Ustawianie wysokości i odległości fotela

Wysokość na jakiej powinien być ustawiony fotel to oczywiście kwestia indywidualna, uzależniona nade wszystko od wzrostu kierowcy. Najważniejsze jest to, aby siedzieć na takiej wysokości która zapewnia swobodne pole widzenia zarówno przed samochodem, jak i po bokach.

Kolejna rzecz to odległość fotela od kierownicy i pedałów. W tym przypadku w grę wchodzi szybsze zmęczenie nóg i rąk w czasie jazdy, przez co trzeba zrobić to naprawdę odpowiednio. Fotel powinien być ustawiony w taki sposób, aby nogi w czasie jazdy były lekko zgięte w kolanie. Zbyt blisko lub daleko odsunięty fotel sprawi, że wciskanie pedałów w samochodzie będzie dla nas znacznie trudniejsze, a na dłuższej trasie szybko spowoduje zmęczenie nóg i ból w mięśniach.

Oczywiście, wysokość i odległość fotela łączą się ze sobą i muszą do siebie idealnie pasować. Przy odpowiednim ustawieniu fotela kierowca znajduje się w takiej pozycji, w której wystarczy niewielki ruch głową aby zobaczyć, co dzieje się obok samochodu. Nie można również siedzieć w pozycji, w której trzeba mocno wychylać głowę aby zajrzeć w lusterka. Wszystko powinno być w miarę w zasięgu wzroku.

Optymalna pozycja dla pleców

Przygotowując się do dłuższej trasy trzeba mieć świadomość, że spędzimy w jednej pozycji wiele godzin. Z tego powodu musimy również odpowiednio ustawić oparcie fotela, tak, aby po krótkim czasie nasze plecy nie zaczęły nam sprawiać ogromnego bólu. Najlepiej, aby oparcie było jak najbardziej wyprostowane przy równoczesnym pełnym przyleganiu do niego naszych pleców. Trzeba oczywiście zrobić to w taki sposób, aby siedzenie w takiej pozycji nie powodowało dyskomfortu.

Prawidłowe ustawienie fotela w samochodzie to nie tylko kwestia komfortu i wynikającej z niego redukcji zmęczenia podczas jazdy. To również rzecz która może zdecydować o naszym bezpieczeństwie podczas kolizji drogowej. Przy niewłaściwym ustawieniu fotela nawet niewielkie z pozoru uderzenie i szarpnięcie całego ciała może skończyć się poważnym urazem kręgosłupa. Właściwa pozycja pełni tu również funkcję ochronną.

Poświęcenie kilku chwil przed jazdą na przygotowanie samochodu do długiej trasy to mały wysiłek, który ogromnie się opłaca. Dzięki temu jazda będzie o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza. Niekiedy niewielkie z pozoru szczegóły i niedociągnięcia sprawiają, że męczymy się za kierownicą o wiele szybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *