montowanie drzwi wewnętrznych

Jak zamontować drzwi wewnętrzne?

Urządzanie domu czy mieszkania nie jest prostą rzeczą, szczególnie jeśli wiele prac chcemy wykonać samodzielnie. Okazuje się jednak, że do wielu prac wykończeniowych faktycznie nie jest potrzebny specjalista, bowiem przy minimalnych chęciach i przygotowaniu można to zrobić samemu. Warto o tym pomyśleć, bowiem w taki sposób można sporo oszczędzić, a przy tym nauczyć się przydatnych umiejętności. Jednym z przykładów takich prac jest montaż drzwi wewnętrznych.

Istnieje oczywiście wiele czynników decydujących o tym, czy samodzielny montaż drzwi wewnętrznych jest możliwy. Wiele zależy oczywiście samego rodzaju drzwi, bowiem niektóre z nich wymagają zastosowania bardziej specjalistycznego sprzętu. W większości przypadków nie powinno nam to jednak sprawić większych problemów. Naturalnie, musimy dobrze się do tego przygotować. Nieumiejętnie zamontowane drzwi wewnętrzne mogą sprawić nam później wiele kłopotów, a naprawa ewentualnych niedoskonałości może niekiedy nas sporo kosztować.

Najlepszy moment na montaż drzwi

Istnieje tu podstawowa zasada: montaż drzwi to jedna z ostatnich prac, jakie należy wykonać w czasie remontu czy urządzania mieszkania. Dopiero po zakończeniu wszystkich innych czynności, szczególnie takich jak malowanie, możemy się za to zabrać.

Drzwi to taki element pomieszczenia, który może zbierać mnóstwo zabrudzeń. Jeśli założymy je w czasie trwania remontu, to na pewno nie dotrzymają one do jego końca w czystości. Oprócz tego zamontowane drzwi mogą utrudniać dostęp do niektórych części pomieszczenia.

Przygotowanie ościeżnicy i otworu w ścianie

Otwór w ścianie w którym zamontowane zostaną drzwi powinien mieć takie wymiary, jakie zalecane są przez producenta danego modelu.

Następnie należy przygotować ościeżnicę, na której zostaną osadzone drzwi. Zwykle wystarczy kierować się instrukcją dołączoną do producenta, uważając, aby wszystkie elementy zostały ze sobą idealnie połączone. Po zmontowaniu ich ze sobą następuje istotny moment – trzeba sprawdzić, czy ościeżnica jest idealnie prosta, tak, aby pasowała do otworu w ścianie.

Na rynku dostępne są ościeżnice stałe i regulowane. Z jednej strony ościeżnice stałe są tańsze i prostsze w montażu, ale regulowane świetnie sprawdzą się w przypadku murów o niestandardowej grubości. Jak sama nazwa wskazuje, można je regulować tak, aby dopasować do każdego rodzaju murów. Do unieruchomienia ościeżnicy w otworze należy wykorzystać drewniane kliny lub poduszki montażowe.

Najważniejsze wyzwania

Prawdopodobnie największym wyzwaniem w czasie zakładania drzwi jest odpowiednie osadzenie ościeżnicy w otworze. Wybierając drzwi warto się dobrze zastanowić, czy lepszym rozwiązaniem jest dla nas ościeżnica stała, czy regulowana.

Należy mocno pilnować, aby całą tę czynność wykonać dokładnie. Wszystkie szczeliny można pokryć silikonem – dobrze nadaje się on do ochrony przed wilgocią.

Po osadzeniu w otworze ościeżnicy, sam montaż drzwi nie jest już wielkim problemem. Osadzamy je na zawiasach, pilnując jedynie, aby były zamontowane równo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *