deska rozdzielcza samochodu

Jak zamontować w samochodzie klimatyzator przenośny?

Klimatyzacja w samochodzie jest dziś w zasadzie standardem w większości nowych modeli. Nie jest jednak stosowana wszędzie, a ponadto w starszych samochodach nie była czymś tak oczywistym. Jednocześnie w ogromnym stopniu wpływa ona na komfort jazdy i samopoczucie kierowcy, co szczególnie w przypadku dalszych tras jest niesamowicie istotne. Jeśli ktoś chce cieszyć się klimatyzacją w swoim samochodzie, a jednocześnie jego model nie jest wyposażony w ten model, może pomyśleć o klimatyzacji przenośnej.

Przenośny klimatyzator to stosunkowo niedrogie i bardzo praktyczne rozwiązanie do samochodów. Oczywiście, jego wydajność w większości przypadków nie dorówna „pełnoprawnej” klimatyzacji zamontowanej w pojeździe fabrycznie. Jest to jednak świetny sposób na zapewnienie sobie w czasie jazdy dodatkowego komfortu. Jego zalety można poczuć szczególnie w upalne dni, kiedy możliwość obniżenia temperatury panującej w środku samochodu jest bardzo cenna. Na rynku znajdziemy zarówno niewielkie klimatyzatory przeznaczone głównie do samochodów osobowych jak i większe modele, sprawdzające się na przykład w ciężarówkach.

Przenośne klimatyzatory do samochodów osobowych

Szeroki wybór modeli takich klimatyzatorów sprawia, że trudno jest w ogólny sposób opisać ich działanie oraz montaż. Wiele zależy bowiem od konkretnego ich rodzaju.

W przypadku samochodów osobowych dobrą propozycją mogą być małe klimatyzatory, do których przed włączeniem należy nalać wodę. Po odczekaniu kilkunastu minut przeznaczone do tego elementy klimatyzatora nasiąkają; po włączeniu urządzenia zaczyna ono emitować dzięki temu chłodne powietrze. W niektórych modelach polecane jest wlewanie zmrożonej wcześniej wody – wówczas efekt jest jeszcze lepszy.

Montaż takiego niewielkiego klimatyzatora nie sprawia żadnych problemów, bowiem można je ustawić właściwie w dowolnym miejscu w samochodzie. Samo zasilanie także nie jest kłopotem – zwykle mogą być po prostu podłączone do zapalniczki samochodowej. Nie wymagają wiele energii, przez co bez problemów można je zasilić w niewielkim samochodzie.

Klimatyzatory do samochodów ciężarowych

Nieco bardziej rozbudowane są modele przenośnych klimatyzatorów przeznaczone do samochodów ciężarowych. Klimatyzator taki wymaga również bardziej złożonego montażu. Modele te zwykle korzystają z zasilania 12 V i są w stanie skutecznie ochłodzić całą kabinę kierowcy. W zestawie otrzymujemy tu zwykle wszystkie elementy i akcesoria potrzebne do ich montażu.

Przenośny klimatyzator do samochodu zawsze jest dobrą inwestycją. Jeśli pojazd nie posiada własnej klimatyzacji, jazda nim w różnych warunkach pogodowych – szczególnie przy dużych upałach – może nie być komfortowa. Tymczasem dobry klimatyzator nie kosztuje szczególnie wiele. Sam jego montaż również nigdy nie jest niczym skomplikowanym, choć oczywiście wszystko zależy od konkretnego modelu i rodzaju. O ile niewielki klimatyzator do samochodu osobowego wystarczy tylko podpiąć do zasilania, bardziej złożony model do ciężarówki może wymagać nieco większego wysiłku. W każdym przypadku nie jest to jednak nic, z czym trudno byłoby sobie poradzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *